Jak pěstovat alpské jahody po celé léto

Image

Alpské jahody jsou lahodné ovoce bohaté na blahodárné vlastnosti. Jejich pěstování celé léto se může zdát jako výzva, ale s trochou péče a pozornosti je možné získat bohatou produkci.

V tomto článku společně prozkoumáme tajemství úspěšného pěstování alpských jahod a radosti z bohaté úrody po celou letní sezónu.

Úvod do alpských jahod

Alpské jahody, známé také jako Fragaria vesca, jsou prastarou odrůdou, která nabízí drobné červené plody s intenzivní chutí. Tyto rostliny pocházející z Evropy a Asie jsou ideální pro ty, kteří chtějí nepřetržitou sklizeň během letních měsíců. Ať už máte zahradu nebo malý balkon, alpské jahody se snadno přizpůsobí vašemu pěstebnímu prostředí.

Příprava země

Pro pěstování alpských jahod je nezbytné připravit úrodnou půdu. Používejte půdu bohatou na organickou hmotu a dobře odvodněnou.

The pH množství půdy by mělo být mezi 5,5 a 7,0. Přidání kompostu nebo mulče jako HealthiStraw pomůže udržovat živiny a chránit povrchové kořeny.

Výsadba alpských jahod

Vysokohorské jahody lze vysadit jak ze semen, tak ze sazenic. Nejlepší je začít s výsadbou uvnitř asi tři měsíce před posledním jarním mrazíkem.

Po pominutí nebezpečí mrazu lze sazenice přemístit ven. Ujistěte se, že je zasaďte asi stopu a půl od sebe, aby nedošlo k přeplnění.

Sluneční expozice a teplota

Alpské jahody rostou nejlépe v plné slunce, ale snášejí i polostín. Je nezbytné je chránit před mrazem a nadměrně vysokými teplotami.

Ideální teplota v létě je mezi 15 a 27 °C.

Zavlažování a vlhkost

Alpské jahody vyžadují mírné množství vody. Nejlepší je zalévat často a mírně, aby byla půda vlhká, aniž by došlo k přemokření.

Použití zavlažovacího systému a pokles o tubi chlastoun může být velmi nápomocný při udržování jednotné vlhkosti.

Přečtěte si  Dozrát svá rajčata v rekordním čase v červenci s těmito spolehlivými triky

Oplodnění

I když je půda dobře kompostovaná, přidání hnojiva může podpořit zdravý růst. Použijte hnojivo vyrovnaný na začátku sezóny nebo kapalné hnojivo jednou týdně.

Prořezávání a množení

Během prvního roku je důležité zaměřit energii rostliny na zakořenění. Odstraňte několik prvních květů, abyste podpořili silnější vývoj kořenů.

Jahůdky alpské nevytvářejí běháky, proto je možné je množit dělením trsů brzy na jaře.

Ochrana před parazity a nemocemi

Jahůdky alpské jsou obecně odolné vůči škůdcům, ale vždy je dobré na ně dávat pozor akari E mšice. Neemový olej a insekticidní mýdlo jsou skvělým řešením těchto problémů.

Kromě toho lze k odrazování ptáků použít ochranné sítě nebo zařízení, jako jsou plašiče.

Péče během vegetačního období

Během vegetačního období se ujistěte, že rostliny dostávají dostatečné množství světla a že půda zůstává vždy vlhká, ale ne rozmočená.

Zásadní je udržovat zahradu čistou od rostlinných zbytků, aby se předešlo chorobám, jako je např antraknóza a hranatá skvrnitost listů.

Sběr a konzervace

Alpské jahody jsou připraveny ke sklizni, jakmile zčervenají a dosáhnou velikosti nehtu. Chcete-li prodloužit jejich čerstvost, vyhněte se jejich okamžitému mytí a skladujte je ve vzduchotěsné nádobě v lednici.